Polisztirol néhány dollárért, híres ásványgyapot vagy multifunkcionális duzzasztott agyag? Rengeteg termék létezik, ezért elkészítettünk egy általános folyamatot, amelyet követni kell, hogy ne tévedjen a választás során.
Tetszeni fog, ha egyfajta szigetelést adnánk, egy megmentő anyagot, amelyet bármilyen típusú konstrukcióban és körülmények között használhat, nem igaz? Sajnos ez nem lesz ilyen egyszerű, de ez egyáltalán nem rossz. Éppen ellenkezőleg! Egy olyan terméket, amely minden irányban elfogadható lenne, mindig legyőzné az, amelyik egy adott területen igazán nyerő, és talán ez lesz az Ön számára elengedhetetlen domain.
Mielőtt rátérnénk magára a kiválasztásra, meg kell határoznunk, hogy mit jelentenek azok a lényeges paraméterek, tulajdonságok, amelyek az egyes szigetelőanyagokat megkülönböztetik. Természetesen mindenki érti, hogy mit jelent a nem gyúlékonyság vagy légáteresztő, de hogy ezek miért és mennyire fontosak, az egy átfogóbb téma, illetve a professzionális mérési mennyiségek és együtthatók, amivel kezdjük is.
A W/mK mértékegységű hővezetési együttható gyakran megtalálható a görög lambda - λ - jellel ellátott termékeken, és az anyag megmondja, hogyan képes hőt vezetni a melegebb oldalról a hidegebb oldalra. Éppen ezért a lehető legalacsonyabb szigetelési értéket követeljük meg. A polisztirol, ásványgyapot vagy akár fúvott szigetelés λ értéke 0,033 és 0,039 W/mk között van, ami nagyon közel áll a normál nyomású levegő hővezetési együtthatójához (0,026 W/mK).
Az R az elem hőellenállását jelenti, és azt jelzi, hogy az anyag mennyire képes gátolni a hőátadást rajta keresztül. Minél nagyobb, annál lassabban távozik a hő a hidegebb oldalra. Mértékegysége m 2 K/W, adott épületre vonatkozó értékének meghatározásakor a szerkezet összes rétegének hőellenállását összeadjuk. A λ-hoz hasonlóan elengedhetetlen a tetők és homlokzatok szigetelésénél.
#galéria;1,2,3;Az alacsony λ értékű szigetelés energiaköltséget takarít meg. De választunk az anyag légáteresztő képessége és gyúlékonysága szempontjából is.#
A sokemeletes épületeknél szigorúbban foglalkoznak a szigetelőanyagok éghetetlenségével (ČSN 73 0810 szabvány), de ez a biztonsági paraméter az alacsonyabb épületeknél is szerepet kaphat. Például az ásványgyapot vagy az expandált agyag természetesen nem gyúlékony, ellentétben a polisztirolral, amelynek egyes változatai ezért égésgátló anyagokat tartalmaznak. A tűzállóságot a tűzzel szembeni viselkedési osztály jelzi.
Tűzre adott reakció osztály | Kategorizálás | Jellemzők | Példák |
---|---|---|---|
A1 | nem gyúlékony | nem járulnak hozzá a tűz növekedéséhez és a füst kialakulásához | kőzetgyapot |
A2 | nem gyúlékony | nem járulnak hozzá jelentősen a tűz növekedéséhez | ásványgyapot védett kezeléssel |
B | gyúlékony | nagyon korlátozott mértékben járulnak hozzá a tűz növekedéséhez | néhány fenolos hab |
C | gyúlékony | korlátozottan, de érezhetően hozzájárulnak a tűz fejlődéséhez | néhány PIR hab |
D | gyúlékony | jelentősen hozzájárulnak a tűz kialakulásához | farost, néhány PIR hab |
E | gyúlékony | nagyban hozzájárulnak a tűz kialakulásához | EPS, PUR |
F | gyúlékony | nem meghatározott; nincs besorolva az A1-től E-ig | - |
A szigetelőanyag légáteresztő képessége akkor is fontos, ha régi épületeket nedves vakolattal, vagy akár faépületekkel szigetelünk. A vízgőz áthaladása lehetővé teszi az épület „lélegzését”, és adott esetekben csökken a penészesedés és a rothadás veszélye. A μ előjelű diffúziós ellenállási tényező azt a féket jelöli, amelyet a szigetelés a gőzök számára hoz létre. Minél kisebb, annál jobban engedi az épület lélegzését az anyag.
Végül, de nem utolsósorban, az anyagok nyomó- és szakítószilárdságukban különböznek egymástól. Ez a paraméter a szigetelt szerkezet típusától függően játszik szerepet. Nehéz padlók, sétáló- vagy zöldtetők, valamint az alagsori falak és padlók nagyobb nyomásállóságot igényelnek.
A megfelelő gondolkodási folyamat a szigetelőanyag kiválasztásánál a célirányosan meghatározott követelményektől a személyes preferenciákon át a piac és az Ön költségvetése által kínált lehetőségekig terjed.
Amint a jelenleg legelterjedtebb és használt szigetelőanyagokat összehasonlító táblázatból látható, a λ hővezető tényező (a hőszigetelési tulajdonságok mértékéről a legbeszédesebb értékkel bíró mennyiség) kis híján elhanyagolhatóan különbözik az összes lehetőségnél. kancsalság (a duzzasztott agyag kivételével). Ez azt jelenti, hogy egyforma szigetelési funkcionalitásra számíthatunk, és a választásnál inkább a másodlagos jellemzők szerint tájékozódunk, és szinte nem is kell foglalkoznunk a fő céllal, vagyis a szigetelési képességekkel.
A helyszín az egyik első állomás a "célú" utazásod során. Röviden: más terméket használ a tető szigetelésére a szarufák között, mint a ház alulról történő szigetelésére. A rugalmas ásványgyapot tökéletesen szigeteli a tetőt, de a klasszikus padlószigeteléshez 100-nál nagyobb számmal rendelkező expandált polisztirol, speciális edzett üveg- vagy bazaltgyapot vagy extrudált polisztirol közül választhat az extrém terhelésekhez. Elsősorban a nyomásállóság által befolyásolt eloszlásról van szó, azonban a légáteresztő képesség eltérően kritikus lehet a különböző helyeken. Például a nagy μ értékű polisztirolt nem használhatjuk diffúziós nyitott rendszerként tervezett épületeknél.
#galéria;11,12,13;A homlokzat alapkivitelben 12-20 cm szigeteléssel van szigetelve - EPS vagy ásványgyapot lapokkal. Az XPS-t leggyakrabban lábazatokhoz használják.#
Mielőtt továbbmennénk, említsük meg, hogy manapság szinte lehetetlen meghatározni ennek vagy annak a szigetelésnek az egységes, speciális és helyes felhasználását. Az előző bekezdésben például megemlítettük, hogy általában nem használnánk rugalmas, edzetlen ásványgyapotot padlókhoz, ugyanakkor egyes gyártók jelenleg olyan hibrid szigetelőrendszereket kínálnak padlókhoz, amelyek ezeket a lágyabb gyapotokat EPS polisztirol gerendákkal és keresztekkel kombinálják. Ezért kérjük, ne feledje, hogy ebben a cikkben csak a legszokványosabb eljárásokon megyünk keresztül.
Választásunkat befolyásolhatja, hogy a beépítés külső (homlokzat, lábazat) vagy esetleg belső válaszfalra vonatkozik, de az is, hogy egy adott helyen milyen körülmények uralkodnak majd. Ilyen speciális feltételek közé tartozik például a páratartalom vagy a megnövekedett nyomás. Az ásványgyapot, duzzasztott agyag vagy „zöld” alternatívák jobban nedvszívóak, mint a polisztirol, és az ilyen körülményeknek való hosszú távú expozíció csökkenti szigetelő tulajdonságaikat. Mindazonáltal le kell szögezni, hogy az ezeket a következtetéseket levonó laboratóriumi vizsgálatok olyan szigorú és megerőltető körülményeket teremtenek, amelyek a gyakorlatban károsítanák az egyes szigetelőanyagok működőképességét, így helyes beszerelés esetén szinte mindegyik lehetséges élettartamát. kellően kielégítő. Kivételt képeznek a természetes szigetelőanyagok, mint például a szalma, len vagy fa, amelyek kezelés nélkül hajlamosak a penészedésre. De nem szabad alábecsülni a helyes telepítési eljárást, elengedhetetlen.
#galéria;21,22,23;Az ásványgyapot kiválóan alkalmas ferde tetők szarufái közötti szigetelésre, polisztirol vagy szakszerűen felhordott PUR hab is ritkán használatos.#
Miután meghatároztuk a cél, azaz a felhasználás alapvető követelményeit, szűrhetjük a hőszigetelés kategóriáját, hogy pontosan egy olyan listát kapjunk, amelyből a második és harmadik lépésben választhatunk: preferenciák és költségvetési lehetőségek. Először is eldönthetjük, hogy a kiválasztott anyagtól is kívánunk-e jelentős akusztikai tulajdonságokat. A hangszigetelés egy önálló fejezet, ezért katalógusunkban külön kategóriája is van, azonban egyes hőszigetelők kiválóan megakadályozzák a zaj átjutását a szerkezeten. A (a szerkezet egyik oldalán lévő térből kiinduló és a levegőben terjedő) légzaj-szigetelők közé tartozik minden ásványgyapot, és általában azok az anyagok, amelyek kisebb szilárdságúak és magasabb szerkezetűek, azaz rétegzettek. Az ásványgyapotból, duzzasztott agyagból vagy néhány polisztirolból (EPS) készült edzett táblák a lépészaj ellen dolgoznak (amit az alanynak a szerkezettel való érintkezése okoz, és a rajta keresztüli rezgések – lépcsők, mozgó tárgyak stb.) továbbítják. Ha előnyben részesítjük a hangkomfort növelését is, akkor általában ásványgyapotot vagy duzzasztott agyagot választunk.
#galéria;31,32,33;A padló szigetelésénél gyakran nagy akusztikai ellenállásra van szükségünk. Ásványgyapot, expandált agyag és expandált polisztirol segít ebben.#
Esetleg felmerülhet bennünk, hogy a szigetelést többek között a beépítési eljárás egyszerűsége alapján szeretnénk megválasztani. Természetesen erre is van lehetőség, sőt lehet, hogy találkoztál már polisztirol-párti érvekkel, amelyek a könnyű beszerelést emelik ki alapvető előnyeként az ásványgyapottal vagy duzzasztott agyaggal szemben, de azt javasoljuk, hogy ne foglalkozz túl sokat ezen a kérdésen. A fő követelmény a szigetelés teljesítménye, akár hőszivárgás, akár hangáteresztés ellen, és annak tulajdonságai. Még egy kicsit igényesebb vagy piszkosabb telepítési folyamat sem tántoríthatja el a megfelelő választástól.
Végül, de nem utolsósorban, választékunk ökológiai oldalán is elidőzhetünk. Napjainkban a "zöld" alternatívák egész sora létezik, amelyek összehasonlítását ásványgyapottal, polisztirollal és duzzasztott agyaggal a szigetelőanyagokról szóló cikkben ismertettük. A fenntartható preferenciák természetesen kívánatosak, azonban a magasabb anyagi költségek miatt jó tudni, hogy minden szigetelés energiát takarít meg, és ezáltal a környezetet is.
Jelenleg szűrt hőszigetelés-választékkal rendelkezünk, és kialakítottunk preferenciákat, amelyek alapján szeretnénk választani. Ami előttünk áll, az egy adott projekthez megfelelő termékek listája, és erre fogjuk felkenni az utolsó szitát, ami a költségvetésünk. Egy épület vagy annak egy részének szigetelése mindig viszonylag költséges dolog, de nem szabad elfelejtenünk, hogy a jó minőségű szigeteléssel a fűtési költségek 50-80%-át lehet megtakarítani, tehát megtérülő befektetés, ráadásul viszonylag rövid időn belül. .
Ez egy menet volt! Ha összefoglaljuk a tanultakat, sokkal közelebb kerülünk a végső válogatáshoz. Soha ne becsülje alá a termékkártyákon található paramétertáblázatokban felsorolt tulajdonságokat. Már tudod, mit jelentenek a legfontosabbak, aminek köszönhetően objektíven fel tudod mérni, hogy megfelelő anyag-e a rád váró kihíváshoz. Kiválasztáskor szűrjük a lehetőségeket a cél szerint, pl. hely és különleges feltételek adott helyen. A szigetelők másodlagos tulajdonságait, például az akusztikát vagy a környezetbarátságot felhasználva ezután leszűkítheti a lehetőségeket egy listára, amelyből a költségvetése alapján választhat. Pontosan így nem fog hibázni, és megkapja azt, amire szüksége van a hőszigetelés kategóriában . Természetesen maga a szigetelőanyag csak egy tétel a listán. Már csak a szükséges kiegészítők kiválasztása és beszerzése van hátra, de ne aggódjon, termékeinknél ezt biztosítjuk Önnek. Szívet tartunk, és ne félj kommentben megírni, hogy mit tervezel szigetelni, vagy ha valami nem volt világos számodra.
tartozékokat keres a kosarában lévő termékekhez?
Ebben a menüben érhető el.
Vita
Tegyen fel egy kérdéstElrejt