Hogyan lehet diadalmasan lezárni a tenyészidőszakot és felkészíteni a kerti birodalmat a téli hónapokra? Könnyen! Teleltesse a gyepet, virágágyásokat, sziklakertet, üvegházat, bokrokat, fákat, sövényeket és tavat. És hogyan kell ezt megtenni? Csak olvassa el útmutatónkat, és biztosan nem fog újra benne úszni.
Mint minden ősszel, itt is eljön az idő, amikor a kert éves szolgálatait meg kell fizetnünk. Ahhoz, hogy jövőre újra ragyoghasson, gondoskodnunk kell arról, hogy minden része készen álljon a fagyos téli hőmérsékletek túlélésére. Nem kell azonban félni! Az őszi takarítás és a kert téliesítése nem kell, hogy nehéz feladat legyen, de természetesen attól függ, hogy szerény hátsó udvarról vagy több futballpálya területéről van szó. Akárhogy is, cikkünknek köszönhetően pontosan tudni fogja, hogy mit és hol mivel és mivel. Dőljön hátra, és hagyja magát gazdagodni ismert és kevésbé ismert őszi praktikákkal, vagy kattintson közvetlenül az Önt leginkább érdeklő témára.
Tisztítás 🧹 | Gyep 🌱 | Ágyak 🥀 | Üvegház 🪟 | Sziklakert 🪨 | Erdő 🌲 | Tó 💦
A legjobb az összes szezonális felszerelés kiürítésével és tárolásával kezdeni a takarítást. Természetesen tetszés szerint meghatározhatja a műveletek sorrendjét, minden esetben felszabadítva a helyet, hogy ne kelljen kerti kiegészítőkben, bútorokban, hintákban, homokozókban, trambulinokban és hasonló tárgyakban mászkálni vagy turkálni. ritkán ősszel használva magától értetődő. Tárolásra tökéletesek a száraz és pormentes helyek, mint a fészerek, kerti házak , tárolódobozok , de legrosszabb esetben is elég, ha ezeket a dolgokat kívülről letakarjuk egy vízálló ponyvával , és ideális esetben padlóra tesszük. Ha október vége előtt van, várja meg, amíg a fűnyírót hibernált állapotba helyezi. Ezzel minden kert alapját – a pázsitot – megfelelően előkészítheti a télre.
Ahhoz, hogy zöld kerti szőnyegünk kora tavasszal is egészséges és friss legyen, tudnunk kell, mikor és hogyan vágjuk le utoljára a sörényét, mi segítheti könnyebben átvészelni a hideget, és mi az, ami biztosan árt neki. Akár akarjuk, akár nem, ősszel nem kerülhetjük el a folyamatosan hulló leveleket, amelyekkel óhatatlanul meg kell küzdenünk. A gyeptől az utolsó lehullott darabig gereblyézzük a leveleket, gyümölcsmaradványokat, gallyakat és kérget. Ha télen a füvében hagyja az ősz ikonjait, elkezdenek lebomlani és rothadni, és olyan környezetet teremtenek, amely katalizálja a penész növekedését és terjedését. Ugyanakkor a folyamatosan rothadó massza légmentes réteget hoz létre, amely lényegében megfojtja a pázsitot. Ezt az apokaliptikus látomást az életjelek nélküli, megsárgult növényzet gondolatával zárjuk – tavasszal várna rád.
Már tisztában vagyunk a famaradványok tisztességes eltávolításának fontosságával, de mi a helyzet ezzel a sok hulladékkal? Először is, felesleges hulladékként beszélni erről a biológiai anyagról, mert pontosan ami károsítaná a gyepet, az megfelelő komposztáló feldolgozás után jövőre a virágágyások hasznára válhat. Ezenkívül maguk a levelek jelentik a legjobb szigetelést, amelyet ezen a télen biztosítani lehet ezeknek a virágágyásoknak. A nagyobb ágakból faaprítékot lehet készíteni ágaprítóval , és ez a fa talajtakaróként használható. Tovább rontja a helyzetet, hogy ügyesen megkerülhetjük a gereblyézés egész fáradságos folyamatát egy kaszával, amely nem tesz különbséget fű és levelek között, és mindkettőből becsületes alapot készít a komposzthoz. A lomboktól november végén szabadulunk meg, de az utolsó fűnyírást egy hónappal korábban, október utolsó napjaiban végezzük, amikor még nem csökken 7 °C alá a napi hőmérséklet. Az ajánlott vágás télen legalább 4-6 cm magas, hogy a gyep megfelelő fagyvédelmet biztosítson.
#galéria;1,2,3;Geblyézni kell a leveleket, hogy ne penészesedjen és sárguljon a pázsitunk, de használhatjuk komposztnak vagy virágágyások szigetelésének.#
Néhány héttel az utolsó kaszálás előtt, október közepe táján lehet utoljára megszabadulni az agresszív gyomoktól. Azonban, hogy ne sérüljön meg a fű gyökértakarása a tél előtt, jobb, ha szelektív gyomirtót használunk, mintsem kézzel kezdjük kihúzni azokat. Ha a vegyszerek ellenfele vagy valami újat szeretnél kipróbálni, akkor használj speciális eszközöket, amiket gyomirtó néven szerezhetsz be. Ugyanakkor ideálisak a feltételek a vertikálozáshoz, amely megszabadítja a gyepet a filctől az elhalt és levágott növények, gyomok és moha maradványaitól. Ez a nádtető megakadályozza a tápanyagok, a víz és a fény behatolását a fű gyökérrészeibe. A hegesztéshez használhat hagyományos kézi gereblyézőt, vagy elektromos és benzines hegesztőket és levegőztetőket . Válassza ki az ideális szerszámot a kert méretének és a munkavágynak megfelelően.
Miután meggereblyézte és ideálisan vertikált (újra október végén), egyedülálló lehetőség nyílik arra, hogy a gyepet az év utolsó doppingjáig kezelje műtrágya formájában. Ellentétben az egész évben használt növekedési keverékekkel, ezúttal az őszi műtrágyák használatára van szükség (pl. LK-MU 250; EUROGREEN High – KP56, Pure Autumn). Ezekben magasabb a káliumtartalom, ami táplálja a föld alatti részeket és növeli a betegségekkel szembeni ellenálló képességüket. A gyepet bőségesen szórjuk meg a kiszórt műtrágyával, ami kiegyenlíti az egyenetlen eloszlást és egyben juttatja el az anyagokat a gyökerekhez.
A szép, vastag és dús pázsit sok törődést igényel, de nem kell nyírással, gyomlálással, gereblyézéssel, kopaszítással és műtrágyázással végződnie. Az ínyenceknek ajánlhatjuk a levegőztetést is, vagyis a gyep talajának szellőztetését 8-10 centiméteres lyukak kiásásával speciális, üreges végű eszközökkel vagy alternatívaként klasszikus vasvillákkal. Ezeket az 1-2 centiméter átmérőjű lyukakat nyitva hagyjuk, vagy befedjük kovasavas homokkal. Aki pedig még ennél is tovább szeretne menni ebben az ápolásban, az vághatja és hengerelheti a talajt, megszilárdítva ezzel az egész alapot.
#galéria;4,5,6;Verticutator vagy vertikáló gereblye használatával megszabadítja a gyepet a fullasztó nádtetőtől. A levegőztető villákkal levegőzteti a földcsomókat.#
Előfordulhat, hogy ősszel új füvet kell vetni csupasz és száraz helyekre – de ez a legtöbb esetben nem okos ötlet, hiszen a magok kikelnének, de nem telelnek át. Ezért érdemes időt és pénzt spórolni, és tavaszra hagyni a vetést. De ha szilárdan kitart amellett, hogy idén elkezdi a gyep helyreállítását, akkor ne várjon túl sokáig, és nyúljon gyorsan csírázó magvak vagy fűkeverékek után foltozásra a kertészeti boltban. Az egész őszi felvonulás végén a pázsittal együtt ne felejtse el gondosan tárolni az öntözőrendszert, amelyet szét kell szerelni és meg kell szabadítani a vízmaradványoktól akár gravitációval, akár öneséssel, akár kompresszor segítségével. Ezután feltekerheti a tömlőket, megszáríthatja a locsolókat, és ásványi zsírral vagy olajjal kezelheti őket.
Ebben a cikkben a pázsitot részesítettük előnyben, mert a téliesítése (minimális lombgereblyézése) időigényesebb, szinte egész őszig tartó tevékenység. Ezzel szemben 1-2 napon belül bármilyen téli csapdára golyóálló virágágyást készíthetünk, legyen szó dísz- vagy gyümölcstermőről. A nyár vége után korán elérkezik a növények kiültetése, melyeket a fürtök felosztásával szaporíthatunk. Ennek a csoportnak a képviselői közé soroljuk az őszirózsát, a szarvascsőrűt, a rudbeckiát, a sást vagy a klematist, és lehetőségünk van egyidejűleg évelők ültetésére is. Az ültetett ágyást meglocsoljuk és száraz levelekkel beborítjuk, ami - mint már említettük - a talajt tökéletesen szigetelni képes "melegítő takarót" hoz létre. Két dologra kell ügyelnünk: kerüljük a dióleveleket, amelyek szintén tartalmaznak a növényeknek nem jó anyagokat, és ne essünk túlzásba a réteg vastagságával, hogy növényeink ne kezdjenek el idő előtt csírázni.
Amint lehet, szabaduljunk meg az elhasznált évelők fürtjétől, hogy jövőre újra virágozhassanak, ellentétben a díszfüvek maradványaival, amelyeket általában nem vágnak le. Utoljára gyomláljuk meg a díszágyásokat és lazítsuk fel a talajt. A gumó felett pár cm-rel levágott muskátlit a pincében tároljuk, ahol elég ritkán öntözni (télente 2x - 3x), a dáliákat csak az első fagy után ássuk ki, tisztítsuk meg a szennyeződésektől és helyezzük át száraz, sötét helyen. A termőágyakat is megszabadítjuk a nem kívánt gyomosítóktól, és ideális esetben a zöldtrágya kivágása vagy a trágya vagy komposzt kiszórása után gyomláljuk. Ezek a lépések édes téli álmot garantálnak a talajnak, de természetesen hagyd ki azokat az ágyásokat, amelyekben hótakaró alatt is tervezel termeszteni. Mi ez a hülyeség? Semmi értelmetlen, az évelő zöldségek, mint a torma, csicsóka, spárga vagy hagyma, téli fokhagyma, kelbimbó vagy göndör káposzta és egyebek bizonyos esetekben még télen is boldoggá tehetik növekedésüket.
#galéria;7,8,9;Az ágyásokat célszerű télire száraz levelekkel, szalmával, szalmával vagy talajtakaróval "szigetelni". Továbbra is növekedhetünk azonban.#
Fókuszáljunk azokra a növényekre, amelyek szolgálata nem ér véget az ősz vagy a tél beköszöntével. Új beltéri helyet kell találnunk a termofil, azaz télálló, külön vagy ágyásban termesztett virágcserépben termesztett növényeknek. Erre a célra világos pincék, télikertek, garázsok, folyosók vagy nemrég kiürített üvegházak (ideálisan 0,6 cm-nél vastagabb polikarbonáttal üvegezettek) használhatók – mindig a növények által elviselhető hőmérséklet alapján kell választani. , de néhányuk még 5-10 °C feletti körülmények között is megmarad. Szinte minden gyógynövényt (bazsalikom, rozmaring, levendula, citromfű vagy babér) beszámítunk e „vándorló” fajok közé. A következő csoportba sorolhatjuk a szamócát, jukkát, bazsarózsát vagy díszcserjéket, rózsákat, amelyeket kint hagyunk, de óvatosan fedjük le fenyőtűvel, levéllel, talajtakaróval, szalmával vagy kerti aprítógépből származó reszelékkel. Rózsa esetében használhatunk geotextíliát (mászó) vagy száraz levelekkel töltött jutát (fa rózsák beburkolásához), amit szorosan megkötözünk. Ezzel egyidejűleg a rózsákhoz célszerű szitált komposztot vagy jó minőségű kertészeti szubsztrátumot adni. Mielőtt rátérnénk a listánk következő pontjára, emlékeztessük, hogy az ősz kiváló alkalom a kéregtakaró réteg megújítására, legalább 5 cm magasra.
Azok, akik olyan szerencsések, hogy egy kerti üvegházzal maximalizálják éves termésüket, még néhány tevékenység előtt állnak, hogy előkészítsék ezt a termőhelyet a következő szezonra. Ha a növények befejezték a termést, itt az ideje, hogy maradványaikat végleges nyaralásra küldjék a komposztálóba. Mindenképpen alaposan meg kell műtrágyáznunk a talajt, de célszerű először átgondolni, hogy idén volt-e gondunk a kártevőkkel, és milyen mértékben. Ha egész szezonban küzdött a csatatéren a nemkívánatos elemek hordáival, most itt az ideje, hogy talajcserével sújtsa le a győztes csapást. Végül is a legjobb 2-3 évente cserélni. De ha problémája volt a kártevőkkel, és nem akarja megváltoztatni a talajt, akkor válasszon fertőtlenítési stratégiát, kálium-permanganát (hipermangán) oldattal, amelyet a virágágyásokra önt, vagy nitrogén mész a talajból. Javasoljuk, hogy minden ősszel, vagy legalább egy hónappal a következő tavaszi szezon kezdete előtt fertőtlenítse az üvegházat , beleértve a kénes gyertyákkal történő fertőtlenítést is. Talajcsere, talajfertőtlenítés vagy legalább 3 éves komposzt kiszórása után következetesen kiássuk a talajt. Ez levegőzteti a talajt a virágágyásokban, és az alsó pihenő részek elérik a tetejét.
Javasoljuk, hogy csak 3 éves vagy annál idősebb komposztot használjon a talajba ásáshoz. A fiatalabbaknál a gyommagok még nem terjedtek el, és behordnád az ágyásokba, és megnehezítenéd a munkát.
#galéria;10,11,12;A dinitrogén mész megszabadítja a talajt a nem kívánt elemektől. A szerkezetet belső oldalról ismét kéngyertyával fertőtlenítjük.#
Miután kipipálta a talajápolást a listáról, az üvegház bekeretezése és üvegezése a napirend. Először megvizsgáljuk az üvegtáblákat és a keretet, és kijavítjuk az esetleges sérüléseket. Szétszedjük a télen otthon tartott automata nyitókat, megkenjük a mozgó alkatrészeket, mint az ablak- és ajtózsanérok, és kefével lemossuk az ablakok belsejét. A tisztítás során a nagy felületek mellett a keret üveggel vagy polikarbonáttal való érintkezési pontjaira is koncentrálunk. Ha végeztünk, vagy hipermangán oldattal, vagy kénes gyertyafüst show-val fertőtlenítjük a keretet. Az üvegezés külső részének lemosását könnyen el is halaszthatjuk tavaszra, mert a fűtési szezon kezdete biztosítaná, hogy ezt a tevékenységet mindenképpen meg kell ismételnünk. Ez azt jelenti, hogy az üvegházat téliesítjük, és ideális esetben tavaszig zárva hagyjuk. Kivételt képez, ha szigeteljük, fűtjük az üvegházat és tervezzük a folyamatos használatot, vagy ha van elegendő hótakaró. A második esetben célszerű megfelelő mennyiségű hóréteget bedobni az üvegházba, ami beszívódik a talajba és biztosítja annak kellő nedvességét, amit tavasszal mindenképpen értékelni fogunk.
Józan ésszel azt feltételezhetnénk, hogy a sziklahalaknak – mint eredetileg hegylakóknak – nincs szükségük segítségünkre a téli felkészüléshez. De ennek az ellenkezője igaz, mert bár ezeknek a növényeknek a legtermészetesebb védelme a hótakaró, és a hidegállóságban is kitűnnek, a mindenütt jelen lévő nedvesség és a súlyos csupasz fagy azonban szó szerint halálos számukra. Az áttelelés sikeres elősegítése érdekében rendszeresen el kell távolítanunk a sziklakertből a fertőzött leveleket, gallyakat, fák gyümölcseit, gyomokat. Az örökzöld fajoknak a téli hónapokban is szükségük van fényre, ráadásul a pázsitokhoz hasonlóan a rothadó szerves anyagok rothadást okoznának a gombák és mikroorganizmusok képződése és terjedése miatt. Tél előtt célszerű kőtörmeléket hozzáadni, aminek köszönhetően a sziklanövények gyökérrendszere jobban védett lesz, majd fedjük le mindet tűlevelű gallyakkal (friss lucfenyő), míg az érzékenyebb sziklanövényekkel borítsuk be a helyeket. különleges bánás. Különleges esetet alkotnak a kivételesen szép virágzó növények, mint a sziklaciklámen, leviaceae, kétszikűek, harangvirágok vagy nopalok. A túlzott páratartalom még károsabb erre a csoportra, ezért célszerű üvegből, merev fóliából vagy polikarbonát lemezdarabokból kis tetőket készíteni számukra. Az asztalokat kövekkel vagy facsapokkal borítsd alá, hogy levegő legyen alattuk a növénynek, és nem teszel rosszat, ha a gyökérnyakukat apró kaviccsal borítod be. A jövő tavasz kezdete után már korán megkapja a jutalmat munkájáért és gondoskodásáért.
#galéria;13,14,15;Az üvegházak kiválóan ellenállnak a hidegnek, de védeni kell őket a fagytól és a nedvességtől. Például szalma vagy szalma.#
Bár egyes fák szívósságukban és fenséges méretükben rettenthetetlennek tűnnek, mi is megkönnyíthetjük számukra a téli hónapok átvészelését. A napsütéses napokon nem szabad megfeledkezni az öntözésről, különösen a tűlevelűeket, az örökzöld cserjéket és a növényeket vegetációs edényekben. Szalmával töltött polipropilén zacskókba csomagoljuk be azokat a virágcserepeket, amelyekben fát nevelünk. A tartály köré helyezzük őket, és szorosan becsomagoljuk és meghúzzuk. Amint a napi hőmérséklet -5 °C alá csökken, szalmával, szalmával vagy talajtakaróval (7-10 cm-es rétegben) takarja be a talajt a törzsek körül. Október végén végezzük el a sövények utolsó beállítását, és a gyökereiket fedjük be, ahogy azt már régebben említettük, vagy száraz leveleket is használunk. Kényes fajták esetén a törzseket nádszőnyeggel, jutával vagy nem szőtt anyaggal tekerjük be. Általában ügyelünk arra, hogy minden fa képes legyen ellenállni és ellenállni a nagy hóterhelésnek. A magányosoknál erős szél ellen ellenőrizzük a támasztékokat, lekötéseket, az oszlopos tűlevelűeket megkötözzük.
#galéria;16,17,18;Tél előtt csak néhány fát vágunk ki. A teleléshez használhatunk szalmát vagy jutát tartalmazó zacskókat.#
Bár a legtöbb fának előnyös a tavaszi metszés, vannak olyanok is, amelyeknek a virágzás után, másoknak pedig a termés után. Az idősebb, csonthéjas termést hozó fák és egyes díszcserjék azonban ősszel kozmetikai kezelést igényelnek, melynek során eltávolítjuk a száraz, beteg vagy elhalt ágakat, és egyúttal elegendő helyet biztosítunk a fény áthatolására. Fiatal növényeknél csak részben rövidítjük le az ágakat, bokroknál, cserjéknél akár csak az eredeti méret negyedét hagyjuk meg. A sövényekről csak a leveleseket rövidítjük le, amelyekről rendszeresen eltávolítjuk a megtámadott leveleket is, hogy ne szenvedjenek levegőhiányt. Az őszi vágás teljes koncentrációnkat és érzékenységünket igényli. A láncokból való kiszabadulás és a fa kíméletlen feltárása a közelgő tél utolsó emlékévé teheti.
Az őszi metszésben részesülő gyümölcsfák közül elsősorban a csonthéjasokat (cseresznye, meggy, szilva, sárgabarack, őszibarack) soroljuk. A magfákat, például az alma- és körtefákat viszont csak tavasszal metsszük.
Aki épített vagy birtokol kerti tavat, tapsot érdemel. Egyrészt a helyi ökológiára gyakorolt pozitív hatás miatt, másrészt a helyi ökológiára gyakorolt pozitív hatás miatt. Ahhoz, hogy ez a lepkék és más rovarok által kedvelt oázis megfelelően felkészüljön a télre, jó előre el kell kezdenünk. Folyamatosan vághatjuk a növényzetet, távolíthatjuk el a lehető legtöbb szennyeződést, szerves anyagot, törmeléket, ősz végén pedig szétosztjuk a benőtt parti növények csomóit. A víztestre kifeszített háló is segíthet megelőzni a lehulló levelek felhalmozódását. A téliesítést a szűrés lekapcsolásával fejezzük be (ha nem téli üzemre van beépítve), miközben mindennek készen kell lennie abban a pillanatban, amikor a felületi hőmérséklet megközelíti a 6 °C-ot. Ha halakat tartunk tóban, akkor 10 °C alatti hőmérsékleten abbahagyjuk az etetést, és jólétük érdekében nagyon ügyelünk arra, hogy eltávolítsuk a szerves anyagokat és a törmeléket, amelyek lebomlása végzetesen megnövelné az ammónia koncentrációját és a pH-értéket téli. Az 1 méternél mélyebb tavakban a halak sértetlenül átvészelik a telet, a tavirózsa pedig valamivel kevésbé igényes, amihez 80 cm-es mélység is elegendő. Ha a tó nem éri el ezeket az értékeket, akkor az említett élőlényeket télen egy másik lakóhelyen kell elhelyeznünk, ideális esetben egy világos és hűvös helyiségben, ahol jobb lesz egzotikusabb növényeket, például vízi jácintokat elhelyezni.
#galéria;19,20,21;A tavat megtisztítjuk a rendetlenségtől, pet palackok elhelyezésével megakadályozzuk a fólia feltörését, télen pedig nyílást tartunk a halak számára.#
Ha halat tartasz, ne felejtsd el gondoskodni arról, hogy a jégben lévő lyuk ne fagyjon be egész télen. Ezt úgy érheti el, hogy fűtőtestet vagy szellőzőt helyez el a felület fagyása ellen.
A tó fenekét képező fólia az úszómedencékhez hasonlóan védhető a jég tágulása ellen - egyszerűen PET-palackokkal. Részben megtöltjük vízzel vagy homokkal úgy, hogy térfogatuk nagyjából a fele a felszín alatt legyen, és 1-1,5 méter távolságban madzagra kötjük. Ezután lehorgonyozzuk a kötelet a vízfelszín ellentétes oldalain, és kész is vagyunk.
Bár ez nem tudomány, az őszi kertészkedést könnyű alábecsülni. Ebben a cikkben ezért figyelmet fordítottunk ennek a magánjellegű természeti darabnak az összes főbb szakaszára, azzal a szándékkal, hogy megértsük azokat a természetes folyamatokat, amelyek ezekre a részekre várnak a téli hónapokban, és megtanuljuk, hogyan lehet felkészülni rájuk, és így tovább érni. őket. Ha nem számolunk olyan folyamatos tevékenységekkel, mint például a lehullott levelek eltávolítása, egyetlen hétvége alatt fel tudjuk készíteni a kertet a télre. De a sikerhez tudásra és megfelelő felszerelésre van szükség. A cikkben található információk remek kiindulópontként szolgálnak, a kert kategóriában pedig megtalálja azokat a szükséges eszközöket, amelyek nem csak a munkát könnyítik meg, de számos tevékenységhez szükségesek is. Mindenekelőtt ne essen pánikba, kezdjen bele a munkába, és tudja, hogy a Buildex.cz a háta mögött áll.
tartozékokat keres a kosarában lévő termékekhez?
Ebben a menüben érhető el.
Vita
Na ten ořešák fakt bacha, je to mrcha, ani tůje ( a to jsou fakt všuderosti) to nezvládnou poblíž .. kdyby neměl tak delikátní plody už je pryč :D
Dobrý den,
je to tak, některé keře to zvládají, ale rozhodně to není vhodná přísada do kompostéru.