Könnyítse meg munkáját az üvegházban a süllyesztett folyosónak köszönhetően. Ebben a cikkben egy lépésről lépésre szóló útmutatót készítettünk az Ön számára, amely megmutatja, milyen lehetőségek közül választhat egy hasonló projekthez.
Az üvegházban termesztés korántsem csak pihenés, kikapcsolódás és a paradicsomi kertben való séta, a virágzó üvegház még a szezon csúcsán is földi paradicsomnak tűnhet. Ahhoz, hogy az egyes növények a legjobb tudásuk szerint növekedjenek és termést hozzanak, megfelelő gazdálkodásra van szükség. Ezen tevékenységek során alaposan próbára teszik fizikai állapotunkat, és ha helyt akarunk állni a kihívással, akkor szembeszállhatunk vele.
Az egyik stratégia az, hogy olyan munkaterületet készítsünk, amely tökéletesen megfelel nekünk. Az elsüllyedt sikátor lényegében a virágágyások közötti lecsökkent sétaterületet jelenti, így emelt ágyássá válik. Sokkal könnyebben meghajol hozzájuk, és ha a megfelelő méreteket választja, akkor a fizikai megterhelést tekintve milliószor könnyebb munkája lesz.
Üvegházunkban, amelyben videókat készítünk nektek a Buildex Magazín számára, egy ilyen elsüllyedt sikátort építettünk, ebből a cikkből pedig instrukciók és beszámoló formájában megtudhatja, hogyan haladtunk és hogyan kell ezt csinálni.
Mielőtt a legélesebb ásóját bevetné, meg kell fontolnia, milyen elrendezést szeretne létrehozni az üvegházban. Bár hízelgő lennénk, ha pontosan lemásolná projektünket, bizonyos okok miatt az elrendezésünk kissé atipikus. A 3 méter széles és 4 méter hosszú üvegházban egy méter hosszú, egyik oldalról a másikra húzódó burkolt bejárati peron és egy méter széles süllyesztett fasor kialakítása mellett döntöttünk. Ebből következik, hogy maguk az ágyak csak 7 négyzetméteren maradnak, míg a szélességük csak egy méter lesz. Minden döntésünkre jó okunk volt. A filmezés miatt a sikátorban nagyobb kezelõteret kellett kialakítanunk, a fent említett bejárati platform pedig az állvány elõművelési és egyéb tevékenységekhez való lehetséges tárolásának bemutatására szolgál majd.
Az ideális elrendezés csak Öntől és az üvegház tervezett használatától függ. Ha azt tervezi, hogy csak és kizárólag gyümölcszöldséget termeszt, akkor mindenképpen a lehető legtöbb helyet kívánja szentelni a virágágyásoknak. Itt dönthet úgy, hogy oldalt szélesebb, vagy keskenyebb ágyást választ, miközben az üvegház közepén egy további harmadik magaságyat alakít ki. Ez a második lehetőség azért előnyös, mert nem kell egymás mögé ültetni a növényeket, és így nem kell sokat gondolkodni és akrobatikázni a kezelésük során.
#galéria;36,37,38;Az elrendezés teljes mértékben Önön múlik, de az ideális az egyensúly fenntartása a kényelmes munkához elegendő hely és a virágágyások között.#
Egyesek számára nem a paradicsom, az uborka és a saláta lesz a legfontosabb, de érdemes lehet egy helyet, ahol gyűjthető kaktuszok vagy díszvirágok termeszthetők. Ebben az esetben ésszerűbb egy burkolt platform létrehozása, amelyen polcokat helyezhet el és asztalokat növeszthet. Általánosságban elmondható azonban, hogy a legtöbb kertész és kertész azt az utat választja, hogy maximalizálja a termőterületet.
A sikátor beágyazásához megfelelő lyukat kell készítenünk a földbe. De saját kezűleg kiásni elég nagy kihívás lesz, de végül sokkal élvezetesebbé teszi a kertészkedést. Biztosan kíváncsi arra, hogy mik ennek a folyosónak az ideális méretei. Először is, szélességét és hosszát gyakran az előző fejezetben tárgyalt általános elrendezés határozza meg. A szélességnél nem árt a kényelmére gondolni, vagyis a könnyű járáshoz, az ágy fölé hajláshoz, esetleg leüléshez szeretné igazítani az állományon való munka közben. E követelmények alapján a 70 centiméter körüli méret ideális kiindulási pontnak tűnik. Ez megint csak a személyes preferenciákon múlik, mert néhányan biztosan kerti kerékkel akarnak bemenni, míg valaki megelégszik az 50 centiméteres szélességgel.
A megfelelő szélesség sok tekintetben a tervezett mélységtől is függ. Esetünkben 50 cm-t választottunk, hogy a folyosón kényelmesen, hajlítási erőlködés nélkül dolgozhassunk a virágágyásokon, míg a gödör kiásására 10 centimétert adunk, amibe a tervezett sétálóterületet rétegezzük. Minél nagyobb mélységet választ, annál szélesebbnek kell lennie a folyosónak. Rossz példaként képzeljük el, hogy 60 cm mélységet és 40 centiméter szélességet választunk. Nagyon nehéz lenne mozogni és dolgozni egy ilyen sikátorban.
Az ásás részeként érdemes a sikátor megközelítésére is gondolni, azaz valamilyen lépcsőre. Félméteres mélységünkre egyetlen hiány mellett döntöttünk, de tágas. Méretét két füves blokkra méreteztük, amit ott fogunk elhelyezni, így 50 centiméter széles is. Nem fogjuk kiásni azt a talajt, ami a lépésben "beszorul", ami legalább egy kicsit megkönnyíti a munkánkat. Az oldalakon viszont egy kicsit többet fogunk terhelni, ahol kb 5 centiméterrel többet távolítunk el minden irányban, hogy biztosítsuk a szegecses-fóliázott szerkezet könnyű tárolását.
#galéria;1,2,3;Kijelöljük azt a lyukat, amelyet pontosan párhuzamosan ásunk. Nyugodtan hívja meg partnereit ásásra, és könnyítse meg munkáját. #
Miután sikeresen elkészítette a "mammut" gödröt, Önön lesz a sor, hogy elkészítse a megemelt ágy vagy a megsüllyedt fasor falait. Különféle anyagok használhatók az alkotáshoz, és a kertészek gyakran választanak olyat, amelyik extra kéznél van. Sokan ágyakat is készítenek elveszett zsaluzatból és betonból, ami mindenképpen tartós választás. A projektünkhöz azonban nem betont akartunk, mivel szeretnénk, ha szükség esetén áthelyezhetnénk vagy szétszedhetnénk az íves üvegházunkat.
Mivel az volt a célunk, hogy egy működőképes és meglehetősen olcsó változatot hozzunk létre egy süllyesztett sikátorból, úgy döntöttünk, hogy fa deszkákat használunk, amelyeket nop fóliával vontunk be, hogy további akadályt képezzenek az ágyások nedves talaja és a szerkezet között. Ha OSB lapok használatát szeretné fontolóra venni, mint mi, akkor érdemes figyelmeztetni. Ezek a táblák alapformájukban (vannak drágább hidrofóbok is) nagyon érzékenyek a nedvességre, és rövid időn belül megduzzadnak és tönkremennek. A "nopovka" használata rövid időre meghosszabbítaná az életüket, de ha van rá lehetőség, kerülje őket.
#galéria;5,6,7;Az üvegházon kívül szereltük össze a fasor szerkezetét, mind a könnyebb munka érdekében, mind azért, mert bent is kellemetlen meleg volt.#
Gazdaságos választásunk 2 méter hosszú és 10 centiméter széles lucfenyő kerítés volt. Az általunk a munkahelyen "koporsónak" nevezett építmény magassága ezért 6 kerítés egymásra helyezésével 60 centiméterre nő. A sarkok csatlakozásánál úgy döntöttünk, hogy nem használunk fémprofilokat, hanem egy 3 x 4 centiméteres prizmába csavarjuk a táblákat.
#galéria;8,10,11;A sarkokban lévő kerítéseket lucfenyő prizmák segítségével kötöttük össze, amivel a táblák fele hosszában is összekötöttük.#
A lépcső helyén konkrét eljárást választottunk, ahol a „koporsó” teljes kerületét csak a három felső lapon zártuk le, hogy a lépcső térfogataként megmaradt talajtömegre tudjam elhelyezni a szerkezetet. A szerkezeten belüli lépés befejezéséhez a „koporsó” rövidebb oldalától 50 centiméterre kialakítottunk egy válaszfalat, melynek alsó oldala 3 kerítés magassága. A kapcsolat ismét a prizmán keresztül történt. Ezzel egy stabil sikátor konstrukciót hoztunk létre, amit a gödörbe helyezés előtt 3 oldalról nop fóliával letakartunk, amin az ágyások lesznek. A csapfóliát általában a falazat és más védett anyagok köré helyezik úgy, hogy a felület felé kinyúlnak. Úgy döntöttünk, hogy ezt az eljárást megfordítjuk, és a "dugókat" kifelé irányítjuk, mert ha fordítva csináljuk, akkor a szerkezet és a fólia között rés keletkezik, amiben csigák bújnának meg. Ennek ellenére gátat hoztunk létre a nedvesség és a „koporsó” között.
#galéria;15,16,17;Kívülről nop fóliával fedtük le a sikátort. Az építkezéshez képest a szegecseket kifelé fordítottuk, hogy ne bújjanak meg a csigák az üregben.#
A szerkezetet a nop fóliával vittük és a "mammut" gödrünkbe helyeztük, és az oldalakon szennyeződéssel borítottuk be. A lépcső szerkezetét talajjal is kiegészítettük, így 10 centiméter helyet hagytunk a járófelület rétegezésére. Ezt a területet úgy alakítjuk ki, hogy kavicsos kiegyenlített altalajra füves blokkokat helyezünk el, majd díszkaviccsal fedjük le. Ennek köszönhetően egy stabil köves síkunk lesz, ami nem süllyed el, ha haladunk rajta, akár egyedül, akár kerti kerékkel.
#galéria;18,20,21;A fasor szerkezetének beépítése után a talajt elfojtottuk és 300 g/m 2 tömegű geotextíliával borítottuk.#
Első lépésként kiegyenlítjük és tömörítjük a talajt, majd egy négyzetméterenként legalább 300 gramm tömegű geotextíliát helyezünk el. A geotextília megakadályozza, hogy a kavics besüllyedjen a talajba, és egyúttal eltüntesse a növekvő gyomokat. Először a nagyobb kavicsfrakciót 4/16-ban öntjük az így előkészített mederbe, és gereblyézéssel szétterítjük. Kb. 3 centiméteres réteget, majd egy ezzel megegyező második réteget készítettünk 0/4-es térkő kavicsfrakcióból. Mindent vízmértéknek megfelelően szinteztünk.
#galéria;22,23,35;A geotextíliára nagyobb frakciójú folyami kavicsot terítettünk, kiegyenlítettük, majd kialakítottunk egy második réteg járókavicsot.#
Ezután lehetett gyeptömböket rakni a kavicsba. Nagyon könnyű felrakni, és a rögzítési pontoknak köszönhetően könnyedén rögzítheti őket. Esetünkben kettőt kellett levágnunk, hogy tökéletesen kitöltsük a folyosó legalsó részét. A vágás könnyű fémfűrésszel, de a villanyosabbak közülünk sarokcsiszolót is használhatnak. A blokkok elhelyezésekor ne feledje, hogy nem kell szorosan ráfeküdniük a környező szerkezetekre, hanem egy kis tágulási hézagot kell létrehozniuk. A mi esetünkben 5 centimétert hagytunk a blokkrendszer kerülete körül. Ugyanígy helyeztük el a blokkokat a lépcsőn.
#galéria;24,25,26;A fűtömbök kiválóan alkalmasak a kavicsalap megerősítésére is. Nekik köszönhetően nem fogsz szédülni.#
Utolsó lépésben színes díszkövekkel borítottuk be a tömböket, melyeket manuálisan minden részre szórtunk és ezzel befejeztük a járófelület előkészítését. Az aggregátumok és a fasikátor faszerkezetének kombinációja gyönyörű és impozáns belső teret hoz létre, amely - a fekete színükkel nem zavaró, enyhén látható tömbök kivételével - kizárólag természetes anyagokból készült, amely tökéletesen illeszkedik az üvegházba. .
#galéria;27,29,28;A fűtömbök rendkívül egyszerű elhelyezése után díszkaviccsal lefedtük és kész is volt a felület.#
A teljes projektet már elkészítettük, de mivel az említett "relaxációs zónát" mi találtuk ki, ezért még ki kell egyenlíteni a kiválasztott területet, előkészíteni az ágyásokat a csempékhez és burkolni. Úgy döntöttünk, hogy nem aggódunk a túlzott precizitás miatt, és a teraszrekonstrukció után megmaradt egyes csempéket lazán lefektetjük a kiegyenlített járókavicsra.
Közvetlenül a terület enyhe csökkentése, a talaj összehasonlítása és tömörítése után a teljes dimenziót geotextíliával lefedtük, ugyanazon okok miatt, mint a fasor esetében. A 3 x 1 méteres emelvényre három 50 literes zsák járókavicsot öntöttünk, kiterítettünk és vízmérték segítségével szintet készítettünk. Utolsó lépésként 33 centiméteres élű négyzet alakúra raktuk le a lapjainkat. Nem vágtunk egy darab burkolatot sem, így a falak közelében kb 5 centis burkolatlan csíkok voltak, de ezt a területet úgysem lehetett kihasználni.
#galéria;30,32,34;A bejáratnál a csempék szabadon történő lerakását választottuk geotextíliára terített járókavicsba.#
Ezzel a végére érkeztünk útmutatónknak és beszámolónknak, melyben végigjártuk mindazokat a lépéseket, amelyeket az üvegházban elsüllyedt fasor építése során saját segítségünkkel megtettünk. Számtalan megközelítés létezik egy ilyen sikátor, azaz magaságyás kialakítására, és megközelítésünket a gazdaságos és funkcionális változat lehetséges inspirációja motiválta. Reméljük, hogy hasznos tanácsokat talált a cikkben, amelyek segítséget nyújtanak projektje megvalósításához, és várjuk fotóitokat, amelyeket elküldhet nekünk az info@buildex.cz e-mail címre . Nyugodtan írjon nekünk, ha kérdése van, és olcsó anyagokért tekintse meg katalógusunkat, ahol egyaránt talál használt fűtömböket , geotextíliákat és nop fóliát , valamint sok-sok minden mást.
Ha szeretné látni sikátorunk létrejöttét az írott változattól eltérő változatban, az alábbi videót megtekintheti, amely a teljes folyamatot megörökíti. Most már csak rá kell jönni, szóval "készen állsz!"
tartozékokat keres a kosarában lévő termékekhez?
Ebben a menüben érhető el.
Vita
haha, už vím co za čtení dostane MANŽEL místo večeře :-D :-D :-D :-D
Krásný den :-D No aby na to bez večeře měl sílu, ideální je obojí, uvidíte. :-)
Hezká práce, taková by se mi taky líbila 🌺🌺🌺🌺
Dobrý den, děkujeme mnohokrát. :-) Třeba se jednou poštěstí. Takováto ulička je poměrně snadno zvládnutelná.
Vědět že je na konci video, tak si raději pustím ho, ale napsaný to máte taky hezky a inspirativně
Dobrý den, děkujeme. nu, na začátku jsme jej neoznamovali, neboť už má samostný článek v magazínu. Zde je jen jako dodatek. :-D Ale jsme rádi, že se vám obojí líbilo.